A mérgező gázokkal kapcsolatos vészhelyzetek természetüknél fogva kiszámíthatatlanok. Olyan esetekben is, amikor professzionális, fixen telepített érzékelőrendszer vigyáz a biztonságra, mint a Szenzortechnika Kft SENS-EX megoldásai. Vészhelyzetben időben figyelmeztetnek, de egy incidens további kihívások sajátos sorát vetheti fel, amelyek közül bármelyik megnehezítheti a helyzet megoldására irányuló erőfeszítéseket.
Öt szempont, megválaszolandó kérdés viszont minden mérgező gázzal kapcsolatos vészhelyzetre alkalmazható, így segíthet, ha először ezeket a kérdéseket válaszolja meg:
Mikor kezdődött a szivárgás?
Az idővonal megállapítása nagyon fontos, mivel valószínűleg ez fogja meghatározni a következő kérdések közül egy vagy több kérdésre adott válaszait. Ha nagyjából kiszámolja, hogy mióta szivárog a gáz, akkor képet kaphat arról, hogy mekkora mennyiségű gáz szabadult már ki, és hány ember volt kitéve a szivárgásnak. A későbbiekben hasznos lehet annak megállapításában is, hogy pontosan hol kezdődött a szivárgás, és esetleg rámutathat az egyik kiváltó okra, hogy intézkedéseket lehessen hozni a további előfordulásának megakadályozására.
Milyen gázról van szó, és mennyi szabadult fel belőle?
A különböző típusú mérgező gázok kissé eltérő (bár egyformán káros) hatással lehetnek az emberi egészségre, és esetenként eltérő tünetekkel jelentkeznek - így a kiszabadult gáz típusának azonosítása sokat segíthet az érintettek körében kialakuló egészségügyi problémák gyors kezelésében. Egy másik fontos tény, hogy a különböző típusú mérgező gázok másképp viselkednek - például a levegőnél könnyebb gázok a plafonig emelkednek, míg a levegőnél nehezebbek a legalacsonyabb ponton fognak leülepedni. Már csak ezért a két okért is a kibocsátott gáz típusának azonosítása az egyik legfontosabb prioritás kell, hogy legyen.
A mennyiség is fontos - a kiszabadult gáz mennyiségének meghatározása döntő tényező lehet a válaszlépések eldöntésében. Ha csak viszonylag kis mennyiségű gáz szabadult ki, akkor még mindig lehetséges lehet a gáz megfékezése. Ha azonban már nagy mennyiség került a levegőbe, akkor nem biztos, hogy biztonságos megpróbálni a megfékezését, és ebben az esetben az evakuálás lehet az elsődleges prioritás.
Hová terjedhet legközelebb a gáz?
Miközben a közvetlen területen a veszélyt kezeli, egyidejűleg előre kell gondolkodnia, hogy a lehető legpontosabb megjósolja, hová terjedhet a gáz legközelebb. Ez döntő fontosságú lehet a veszély minimalizálásában olyan területek vagy emberek számára, akiket a mérgező gáz még nem érintett, de akiket az incidens későbbi perceiben veszélyeztethet.
Ez lehet az egyik legnehezebben megválaszolható kérdés, különösen azért, mert a mérgező gázok szivárgása természeténél fogva kiszámíthatatlan.
Ki volt már kitéve a veszélynek, és ki van veszélyben?
Az erre a kérdéscsoportra adott válaszokat bizonyos mértékig az előző kérdésekre adott válaszok határozzák meg. Ha ismeri a szivárgás helyét és mértékét, akkor valószínűleg már képes lesz néhány meglehetősen pontos következtetést levonni arról, hogy kiket érintett a szivárgás. Hasznos, ha biztosítja, hogy épületüzemeltető csapata - és mindenki, akiről úgy gondolja, hogy veszélyeztetett lehet - ismeri a mérgező gázoknak való kitettség leggyakoribb tüneteit, különösen, ha vannak a gáz típusára jellemző tünetek.
Ha valakinél észreveszi ezeket a tüneteket, mindenképpen gondoskodjon arról, hogy minél hamarabb orvoshoz forduljon, még akkor is, ha nem gondolja, hogy ez szükséges. A mérgező gázoknak való kitettség súlyos egészségügyi következményekkel járhat.
Hogyan védhetem meg a lehetséges szivárgás területén tartózkodók egészségét?
Természetesen az egyik leghatékonyabb módja annak, hogy megvédje a telephelyén tartózkodók - akár alkalmazottak, akár látogatók - egészségét az, hogy elegendő megelőző intézkedést alkalmaz, előjelző berendezést helyez el. Pontosan ebben tudunk segíteni a Szenzortechnika Kft-nél.
Idén 25 éve biztosítjuk ügyfeleink számára a legjobb hordozható és telepített gázérzékelőket, rendszereket. Idén éppen ezért 25% kedvezményt adunk termékeinkre, szolgáltatásainkra.